utorok 15. decembra 2015

Pomalé skúmanie ticha (Patrick Rothfuss) | Recenzia

Názov: Pomalé skúmanie ticha (Príbeh kráľovraha #2.5)
Autor: Patrick Rothfuss
Počet strán: 176
Žáner: fantasy
GR hodnotenie: 3.91

Anotácia:
Hlboko pod univerzitou sa nachádza Podsvet, ponuré, nehostinné miesto. O sieti rozpadávajúcich sa prastarých chodieb a opustených miestností vie iba hŕstka ľudí. V samom srdci zabudnutého bludiska, uprostred rozľahlých tunelov Podsveta, ktosi žije. Dievča.
To záhadné stvorenie sa volá Auri.
Pomalé skúmanie ticha je krátky, nežný pohľad do Aurinho života, do jej každodenných súkromných dobrodružstiev. Veselé a zároveň znepokojujúce rozprávanie ponúka jedinečnú príležitosť pozrieť sa na svet Aurinými očami a dozvedieť sa viac o jej tajomstvách. Patrick Rothfuss nám otvára dvere do sveta jednej z najtajomnejších postáv slávnej trilógie Príbeh kráľovraha. Novela Pomalé skúmanie ticha je príbehom zlomeného dievčaťa pokúšajúceho sa prežiť v zlomenom svete.
Môj názor na knihu:


Pomalé skúmanie ticha je pokračovanie jednej z mojich najobľúbenejších sérií, Príbeh Kráľovraha. V tejto knihe sa viac dozvedáme o tajomnej postave Auri, ktorá sa raz za čas objaví v prvých dvoch knihách tejto série. Ako asi mnohých čitateľov, aj mňa Auri okamžite zaujala a hneď som si ju obľúbila. Preto som sa veľmi tešila na túto novelu, ale musím priznať, že ma na nej niekoľko vecí sklamalo.

Najskôr by som sa rada, ako mám vo zvyku, venovala štýlu písania. Znova, ako som spomínala v recenziách na knihy tejto série, Patrick nesklamal. Jeho slová sú nádherné a prirovnania, ktoré používa sú geniálne a nechápem, ako ho mohli napadnúť. V tejto oblasti ho považujem za nesmierneho génia, lebo takto napísané knihy som ešte veru nečítala a myslím, že ešte ani vy! Navyše boli opisy obohatené tým, aká Auri je. Ona je záhadná, trochu šialená dá sa povedať, žije vo svojom vlastnom svete a jej kamarátmi sú neživé objekty. Čiže spojenie Rothfussovho krásneho písania s fantáziou Auri je priam božská kombinácia."She was a wicked thing sometimes. All full of want. As if the shape of the world depended on her mood. As if she were important."Lenže tu prichádza na scénu dej. Mám pocit že sa v tejto knihe nič nedialo, celých 176 strán bolo vlastne Aurine pobehovanie po Podsvete a hľadanie miest pre veci, čo našla. Táto kniha by sa mohla taktiež volať "Pomalé presúvanie neživých objektov". A toto myslím seriózne vážne. Bolo super vidieť, čo Auri robí, ale po 80tich stranách som toho mala dosť. Vážne ma nudilo stále čítať o tom, ktorú vec kam položí a kde sa ktorá vec necíti dobre a odrátavanie dní kedy príde Kvothe s darčekmi. Ach, preveľká škoda.

Ale som rada, že som takto mohla viac spoznať Auri, pretože doteraz som o nej vážne ni nevedela, iba že je to nejaké praštené dievča, čo žije pod Univerzitou a je zlatá. Aspoň mám väčšiu predstavu o tom, čo normálne robieva tam dole a ako to tam funguje.
Auri je naozaj zvláštna postava a vždy mi vyčaruje úsmev na perách tým, ako nedbá o to, čo sa okolo nej deje a robí si čo chce, správa sa ako chce a nepotrebuje nikoho na to, aby bola šťastná. Bez nej by prišla séria o veľa.

A či považujem čítanie tejto knihy za zbytočné? Myslím, že nie. Predsa len ma to celkom bavilo v niektorých častiach a dá sa cez to rýchlo prekúsať, keďže je kniha taká krátka. A navyše tie ilustrácie sú niečo nádherné! Ak vás však Auri moc nezaujala a nemáte záujem sa o nej niečo viac dozvedieť, určite o nič neprídete, ak po tejto knihe nesiahnete. Mne sa kniha celkovo páčila, bola v pohode, ale určite ma bohužiaľ neohúrila tak, ako tie predchádzajúce. Vážne bola škoda toho deja.Túto knižku si môžete zakúpiť napríklad na tomto mieste!
Za poskytnutie knižky veľmi pekne ďakujem preskoly.sk :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára